Eagle Creek Airpark Airport (EYE)
Eagle Creek Airpark Airport (EYE)
EYE
Eagle Creek Airpark Airport (EYE)
Indianapolis, IN
Latest photos of Eagle Creek Airpark Airport (EYE)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EYE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-17-39.8000W/39-49-50.9000N -86.294389/39.830806 (Estimated) |
| Elevation | 823 ft / 250.85 m (Surveyed) |
| Land | 315 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles W of Indianapolis, IN |
| Location | Marion County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Ownership | Publicly owned |
| Owner | Indianapolis Arpt Auth |
| Address |
7800 Col. H. Weir Cook Memorial Dr., Suite 100 Indianapolis, IN 46241 |
| Phone number | 317-487-9594 |
| Manager | Michael T. Medvescek |
| Address |
7800 Col. H. Weir Cook Memorial Dr., Suite 100 Indianapolis, IN 46241 |
| Phone number | 317-487-5024 |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EYE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 4200 x 75 ft (1280 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 26° | 127° |
| Physical elevation | 817.00 ft | 822.00 ft |
| Coordinates | 39.825516N / 86.297608W | 39.835919N / 86.291163W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALS | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |