Weiser Air Park Airport (EYQ)
Weiser Air Park Airport (EYQ)
EYQ
Weiser Air Park Airport (EYQ)
Houston, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EYQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-38-21.7415W/29-56-08.0561N -95.639373/29.935571 (Estimated) |
| Elevation | 137 ft / 41.76 m (Surveyed) |
| Land | 98 acres |
| From nearest city | 11 nautical miles NW of Houston, TX |
| Location | Harris County, TX |
| Magnetic Variation | 06E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | CXO - Montgomery County |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CXO (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 3455 x 40 ft (1053 x 12 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 137.00 ft | 134.00 ft |
| Coordinates | 29.935225N / 95.645057W | 29.935198N / 95.634152W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*RY 09/27 NRS ARE 17 FT TALL & 14 FT WIDE. STRIPES ARE 6 INCH WIDE BY 40 FT LONG WITH 25 FT SPACING. |
Nonstandard , Good Condition |
| REIL | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 2000 x 33 ft (610 x 10 m) |
| Surface | TURF-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Coordinates | 29.938917N / 95.639389W | 29.933467N / 95.638556W |
| Traffic pattern | Left | Left |