Key West International Airport (EYW)
Key West International Airport (EYW)
EYW
Key West International Airport (EYW)
Key West, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EYW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-45-34.4000W/24-33-22.0000N -81.759556/24.556111 (Estimated) |
| Elevation | 3 ft / 0.91 m (Surveyed) |
| Land | 334 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Key West, FL |
| Location | Monroe County, FL |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | MIA - Miami |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EYW (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 12/1978 |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 09/27
| Dimensions | 4801 x 100 ft (1463 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 3.00 ft | 2.00 ft |
| Coordinates | 24.556053N / 81.766768W | 24.556193N / 81.752324W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |