Shannon Airport (EZF)
Shannon Airport (EZF)
EZF
Shannon Airport (EZF)
Fredericksburg, VA
Latest photos of Shannon Airport (EZF)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EZF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-26-57.8000W/38-15-58.4000N -77.449389/38.266222 (Estimated) |
| Elevation | 85 ft / 25.91 m (Surveyed) |
| Land | 62 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Fredericksburg, VA |
| Location | Spotsylvania County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EZF (NOTAM-d service available) |
Runway 06/24
| Dimensions | 2999 x 100 ft (914 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 83.00 ft | 85.00 ft |
| Coordinates | 38.263240N / 77.452977W | 38.269019N / 77.445539W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*FIRST 89 FT PAVEMENT RY 06 MARKED AS UNUSBL. |
Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | pulsating/steady burning on left |
Runway 15/33
| Dimensions | 1500 x 150 ft (457 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 79.00 ft | 82.00 ft |
| Coordinates | 38.267778N / 77.451528W | 38.264958N / 77.447719W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*15/33 OUTLINED WITH YELLOW CONES. |
Runway H1
| Dimensions | 30 x 30 ft (9 x 9 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |