Carrizozo Municipal Airport (F37)
Carrizozo Municipal Airport (F37)
F37
Carrizozo Municipal Airport (F37)
Carrizozo, NM
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | F37 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
105-53-44.4660W/33-38-55.9010N -105.895685/33.648861 (Estimated) |
| Elevation | 5371 ft / 1637.08 m (Estimated) |
| Land | 204 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Carrizozo, NM |
| Location | Lincoln County, NM |
| Magnetic Variation | 11E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ABQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 4900 x 75 ft (1494 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 68° | 127° |
| Physical elevation | 5348.00 ft | 5355.00 ft |
| Coordinates | 33.645778N / 105.904200W | 33.650722N / 105.889222W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 2500 x 90 ft (762 x 27 m) |
| Surface | DIRT-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5339.00 ft | 5370.00 ft |
| Coordinates | 33.653278N / 105.892333W | 33.646842N / 105.892236W |
| Gradient | 1.30 | 0.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |