Slaton Municipal Airport (F49)
Slaton Municipal Airport (F49)
F49
Slaton Municipal Airport (F49)
Slaton, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | F49 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
101-39-42.0400W/33-29-06.8378N -101.661678/33.485233 (Estimated) |
| Elevation | 3123 ft / 951.89 m (Surveyed) |
| Land | 320 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Slaton, TX |
| Location | Lubbock County, TX |
| Magnetic Variation | 09E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FTW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 1715 x 65 ft (523 x 20 m) |
| Surface | TURF |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 3126.00 ft | 3122.00 ft |
| Coordinates | 33.487496N / 101.666211W | 33.487851N / 101.660587W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 18/36
| Dimensions | 4244 x 75 ft (1294 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 8° |
| Physical elevation | 3123.00 ft | 3113.00 ft |
| Coordinates | 33.490017N / 101.659985W | 33.478476N / 101.661979W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |