Franklin Field Airport (F72)
Franklin Field Airport (F72)
F72
Franklin Field Airport (F72)
Franklin, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | F72 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-25-45.5000W/38-18-14.4000N -121.429306/38.304000 (Estimated) |
| Elevation | 23 ft / 7.01 m (Surveyed) |
| Land | 496 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SE of Franklin, CA |
| Location | Sacramento County, CA |
| Magnetic Variation | 16E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RIU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 3031 x 60 ft (924 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 104° | 127° |
| Physical elevation | 19.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 38.302625N / 121.434585W | 38.300576N / 121.424350W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | |
| CL lights | No | |
| TDZ lights | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 3123 x 60 ft (952 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 14° |
| Physical elevation | 23.00 ft | 21.00 ft |
| Coordinates | 38.310493N / 121.427808W | 38.302179N / 121.430469W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |