Fairbanks International Airport (FAI)
Fairbanks International Airport (FAI)
FAI
Fairbanks International Airport (FAI)
Fairbanks, AK
Latest photos of Fairbanks International Airport (FAI)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FAI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
147-51-23.2000W/64-48-54.4000N -147.856444/64.815111 (Estimated) |
| Elevation | 439 ft / 133.81 m (Surveyed) |
| Land | 3470 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Fairbanks, AK |
| Location | Fairbanks North Star County, AK |
| Magnetic Variation | 21E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Fairbanks |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | FAI - Fairbanks |
| FSS on Airport | Yes |
| FSS Phone | 907-474-0137 |
| FSS Toll Free | 1-866-248-6516 |
| NOTAMs Facility | FAI (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 03/2005 |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 02/20
| Dimensions | 2900 x 75 ft (884 x 23 m) |
| Surface | GRVL |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 433.00 ft | 434.00 ft |
| Coordinates | 64.816056N / 147.846555W | 64.822296N / 147.835075W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 02L/20R
| Dimensions | 11800 x 150 ft (3597 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02L | 20R | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 436.00 ft | 439.00 ft |
| Coordinates | 64.802632N / 147.885884W | 64.828031N / 147.839203W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway 02R/20L
| Dimensions | 6501 x 100 ft (1982 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02R | 20L | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 433.00 ft | 433.00 ft |
| Coordinates | 64.800240N / 147.875621W | 64.814233N / 147.849907W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
Runway 02W/20W
| Dimensions | 5400 x 100 ft (1646 x 30 m) |
| Surface | WATER |
| 02W | 20W | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 423.00 ft | 423.00 ft |
| Coordinates | 64.816112N / 147.854608W | 64.827732N / 147.833230W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Buoys (seaplane base) , Good Condition | Buoys (seaplane base) , Good Condition |