Fresno Yosemite International Airport (FAT)
Fresno Yosemite International Airport (FAT)
FAT
Fresno Yosemite International Airport (FAT)
Fresno, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FAT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
119-43-07.8000W/36-46-35.6000N -119.718833/36.776556 (Estimated) |
| Elevation | 335 ft / 102.11 m (Surveyed) |
| Land | 1728 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NE of Fresno, CA |
| Location | Fresno County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 967 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FAT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 11L/29R
| Dimensions | 9539 x 150 ft (2907 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11L | 29R | |
|---|---|---|
| Alignment | 125° | 127° |
| Physical elevation | 333.00 ft | 332.00 ft |
| Coordinates | 36.784001N / 119.730086W | 36.768839N / 119.703524W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | Yes |
Runway 11R/29L
| Dimensions | 8008 x 150 ft (2441 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11R | 29L | |
|---|---|---|
| Alignment | 125° | 127° |
| Physical elevation | 330.00 ft | 330.00 ft |
| Coordinates | 36.783061N / 119.732421W | 36.770335N / 119.710123W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 70 x 70 ft (21 x 21 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic |