Fayetteville Rgnl/grannis Field Airport (FAY)
Fayetteville Rgnl/grannis Field Airport (FAY)
FAY
Fayetteville Rgnl/grannis Field Airport (FAY)
Fayetteville, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FAY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-52-49.0000W/34-59-28.4000N -78.880278/34.991222 (Estimated) |
| Elevation | 189 ft / 57.61 m (Surveyed) |
| Land | 1343 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Fayetteville, NC |
| Location | Cumberland County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FAY (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 7709 x 150 ft (2350 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 183.00 ft | 158.00 ft |
| Coordinates | 34.984345N / 78.887009W | 35.002464N / 78.873684W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 4802 x 150 ft (1464 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 183.00 ft | 184.00 ft |
| Coordinates | 34.987823N / 78.888170W | 34.987555N / 78.872144W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |