Richmond Executive-chesterfield County Airport (FCI)
Richmond Executive-chesterfield County Airport (FCI)
FCI
Richmond Executive-chesterfield County Airport (FCI)
Richmond, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FCI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-31-29.4000W/37-24-23.2000N -77.524833/37.406444 (Estimated) |
| Elevation | 236 ft / 71.93 m (Surveyed) |
| Land | 593 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Richmond, VA |
| Location | Chesterfield County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 15/33
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 236.00 ft | 199.00 ft |
| Coordinates | 37.412313N / 77.530778W | 37.400557N / 77.518888W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
- ACFT ON ILS APCH TO RICHMOND INTL CROSSING OVER ARPT.
- 400 FT TWR 5 NM N ARPT.
- NOISE SENSITIVE AREA NORTH OF ARPT.NO WIND VOLUNTARY USE OF RY 15 PREFERRED.
- DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT.
- HELICOPTER PARKING ADJACENT TO TW 'C'
- MED-FLIGHT: IRREGULAR DEPARTURE PATTERN
- ARFF EQUIPMENT AND TRAINED PERSONNEL AVAILABLE AT AIRPORT.
- PRVDD A TFC PAT IS ESTABLISHED BY THE CHIEF OF THE ATCT.