Butts Aaf (fort Carson) Airport (FCS)
Butts Aaf (fort Carson) Airport (FCS)
FCS
Butts Aaf (fort Carson) Airport (FCS)
Fort Carson, CO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FCS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
104-45-39.4340W/38-40-46.9594N -104.760954/38.679711 (Estimated) |
| Elevation | 5838 ft / 1779.42 m (Estimated) |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Fort Carson, CO |
| Location | El Paso County, CO |
| Magnetic Variation | 12E (1980) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | Denver |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FCS (NOTAM-d service available) |
Runway 04/22
| Dimensions | 2307 x 75 ft (703 x 23 m) |
| Surface | ASPH |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 38.680316N / 104.772753W | 38.684346N / 104.766516W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 13/31
| Dimensions | 4572 x 75 ft (1394 x 23 m) |
| Surface | ASPH |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 5838.00 ft | 5793.00 ft |
| Coordinates | 38.682992N / 104.762014W | 38.673786N / 104.751133W |
| Traffic pattern | Left | Left |