Frederick Municipal Airport (FDK)
Frederick Municipal Airport (FDK)
FDK
Frederick Municipal Airport (FDK)
Frederick, MD
Latest photos of Frederick Municipal Airport (FDK)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FDK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-22-27.5000W/39-25-03.2000N -77.374306/39.417556 (Estimated) |
| Elevation | 306 ft / 93.27 m (Surveyed) |
| Land | 616 acres |
| Location | Frederick County, MD |
| Magnetic Variation | 08W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FDK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5219 x 100 ft (1591 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 306.00 ft | 283.00 ft |
| Coordinates | 39.409603N / 77.380436W | 39.420499N / 77.368440W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 3600 x 75 ft (1097 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 116° | 127° |
| Physical elevation | 294.00 ft | 284.00 ft |
| Coordinates | 39.423381N / 77.379822W | 39.419055N / 77.368366W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |