Findlay Airport (FDY)
Findlay Airport (FDY)
FDY
Findlay Airport (FDY)
Findlay, OH
Latest photos of Findlay Airport (FDY)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FDY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-40-07.0000W/41-00-43.3000N -83.668611/41.012028 (Estimated) |
| Elevation | 813 ft / 247.80 m (Surveyed) |
| Land | 338 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Findlay, OH |
| Location | Hancock County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FDY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 07/25
| Dimensions | 5883 x 100 ft (1793 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 69° | 127° |
| Physical elevation | 794.00 ft | 806.00 ft |
| Coordinates | 41.011410N / 83.681183W | 41.017283N / 83.661326W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 6498 x 100 ft (1981 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 804.00 ft | 803.00 ft |
| Coordinates | 41.018845N / 83.666137W | 41.001011N / 83.666266W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |