Atlanta Regional Falcon Field Airport (FFC)
Atlanta Regional Falcon Field Airport (FFC)
FFC
Atlanta Regional Falcon Field Airport (FFC)
Atlanta, GA
Latest photos of Atlanta Regional Falcon Field Airport (FFC)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FFC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-34-18.6000W/33-21-26.1000N -84.571833/33.357250 (Estimated) |
| Elevation | 808 ft / 246.28 m (Surveyed) |
| Land | 350 acres |
| From nearest city | 25 nautical miles SW of Atlanta, GA |
| Location | Fayette County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FFC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 5219 x 100 ft (1591 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 797.00 ft | 808.00 ft |
| Coordinates | 33.361676N / 84.578544W | 33.352819N / 84.565102W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes |