Fergus Falls Muni-einar Mickelson Fld Airport (FFM)
Fergus Falls Muni-einar Mickelson Fld Airport (FFM)
FFM
Fergus Falls Muni-einar Mickelson Fld Airport (FFM)
Fergus Falls, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FFM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-09-24.1000W/46-17-03.8000N -96.156694/46.284389 (Estimated) |
| Elevation | 1183 ft / 360.58 m (Surveyed) |
| Land | 731 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Fergus Falls, MN |
| Location | Otter Tail County, MN |
| Magnetic Variation | 05E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FFM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 5639 x 100 ft (1719 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1182.00 ft | 1176.00 ft |
| Coordinates | 46.289288N / 96.162265W | 46.278702N / 96.146012W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Precision instrument , Fair Condition
*MARKINGS FADED. |
Precision instrument , Fair Condition
*MARKINGS FADED. |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 3301 x 75 ft (1006 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1182.00 ft | 1157.00 ft |
| Coordinates | 46.289601N / 96.161132W | 46.280551N / 96.160961W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | Yes |