Fleming-mason Airport (FGX)
Fleming-mason Airport (FGX)
FGX
Fleming-mason Airport (FGX)
Flemingsburg, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FGX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-44-36.2000W/38-32-30.5000N -83.743389/38.541806 (Estimated) |
| Elevation | 913 ft / 278.28 m (Surveyed) |
| Land | 77 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles N of Flemingsburg, KY |
| Location | Mason County, KY |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 07/25
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 67° | 127° |
| Physical elevation | 905.00 ft | 910.00 ft |
| Coordinates | 38.539156N / 83.751434W | 38.544479N / 83.735317W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RY 07/25 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |