Fernandina Beach Municipal Airport (FHB)
Fernandina Beach Municipal Airport (FHB)
FHB
Fernandina Beach Municipal Airport (FHB)
Fernandina Beach, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FHB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-27-40.3000W/30-36-42.6000N -81.461194/30.611833 (Estimated) |
| Elevation | 15 ft / 4.57 m (Surveyed) |
| Land | 848 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Fernandina Beach, FL |
| Location | Nassau County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GNV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5301 x 100 ft (1616 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 12.00 ft | 14.00 ft |
| Coordinates | 30.604794N / 81.466524W | 30.616648N / 81.456720W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 09/27
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 81° | 127° |
| Physical elevation | 12.00 ft | 13.00 ft |
| Coordinates | 30.613348N / 81.467993W | 30.615597N / 81.452314W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 13/31
| Dimensions | 5152 x 100 ft (1570 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 126° | 127° |
| Physical elevation | 12.00 ft | 14.00 ft |
| Coordinates | 30.614508N / 81.468387W | 30.606265N / 81.455069W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |