Sierra Vista Muni-libby Aaf Airport (FHU)
Sierra Vista Muni-libby Aaf Airport (FHU)
FHU
Sierra Vista Muni-libby Aaf Airport (FHU)
Fort Huachuca Sierra Vista, AZ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FHU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
110-20-39.8000W/31-35-18.5000N -110.344389/31.588472 (Estimated) |
| Elevation | 4719 ft / 1438.35 m (Surveyed) |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Fort Huachuca Sierra Vista, AZ |
| Location | Cochise County, AZ |
| Magnetic Variation | 10E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FHU (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 11/2005 |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 03/21
| Dimensions | 4285 x 75 ft (1306 x 23 m) |
| Surface | ASPH-CONC |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 4670.00 ft | 4585.00 ft |
| Coordinates | 31.586152N / 110.348970W | 31.595595N / 110.340751W |
| Gradient | 2.10 | 2.10 |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 08/26
| Dimensions | 12001 x 150 ft (3658 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 4719.00 ft | 4599.00 ft |
| Coordinates | 31.587563N / 110.367050W | 31.587624N / 110.328521W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 12/30
| Dimensions | 5366 x 100 ft (1636 x 30 m) |
| Surface | ASPH-CONC |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4612.00 ft | 4615.00 ft |
| Coordinates | 31.592875N / 110.343268W | 31.584063N / 110.329453W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 40 x 40 ft (12 x 12 m) |
| Surface | ASPH |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
- WHEN CLASS D AIRSPACE IN EFFECT UNMANNED AERIAL VEHICLES OPER SFC TO 7000 FT MSL.
- USAF WX FCST AVBL 0500-2000 FROM DAVIS MONTHAN AFB.
- TWY G AND TWY J LTD TO SW ACFT MAX 33,000 LBS; TWY K LTD TO SW ACFT MAX 50,000 LBS; TWY D AND ACFT APRON ON NW SIDE LTD TO DW ACFT MAX 100,000 LBS.
- CIRCLING NOT AUTHORIZED SOUTH OF RYS 8 AND 30.
- JOINT-USE CIVIL-MILITARY ARPT; EXTENSIVE MILITARY JET OPNS WEEKDAYS. BIRD HAZARD VCNTY ALL RYS ON TKOFS & APCHS. DEER ON & INVOF ALL RYS & TWYS ESPECIALLY AT NIGHT.
- CIVILIAN ACFT PPR TO ENTER MILITARY RAMP.
- FUEL - POL AVBL 1330-0100Z MON-FRI, EXC HOL, OT 24 HR PN. DSN 879-2860/62. POL SVC RQR CREW MEMBER ATTEND TO SPECIFY FUEL/OIL RQR. FUEL LTD TO 6000 GAL. J8 (NC-100,A)
- TRAN ALERT - TRAN ACFT, CTC LIBBY ATC OR BASE OPS TO COORD PRK.
- CSTMS/AG/IMG: AVBL WITH 72 HR PN FOR US MIL OR DOD CONTRACT ACFT ONLY.
- MISC: ALL TRAN AND RON ACFT USING MIL SIDE MUST SIGN IN AT BASE OPS PRIOR TO DEP FLT LINE. 72 HR PPR FOR USE OF ASSAULT STRIP LCTD 5 NM NE. NON-SKED ARR ACFT REQ ASSISTANCE, CTC EOC 533-2291.
- ALL ACFT USING MILITARY TSNT PARKING SIGN IN AT BASE OPNS PRIOR TO LEAVING FLT LINE.
- MILITARY USE: OPR 1400-2359Z MON-FRI, EXC HOL, OT 72 HR PPR DSN 879-2860/2862, C520-538-2860/2862. SEE FLIP AP/1 SUPPLEMENTARY ARPT RMK.
- RADAR: SEE TERMINAL FLIP FOR RADAR MINIMA.
- MISC: WX OBSN/FCST 1400-0600Z MON-FRI, EXC HOL. ASOS OT. LIBBY WX AVBL ON 122.95 DSN 879-2865/2859 C520-538-2865/2859.
- RSTD: 24 HR PPR FOR ALL TRAN MILITARY ACFT. CIV ACFT PPR TO ENTER MIL RAMP.
- CAUTION: EXP WIND SHEAR ON APCH TO ALL RWY; ARPT SW WIND MAY NOT BE REPRESENTATIVE OF WIND ON FINAL APCH. WHEN CLASS D AIRSPACE EFF UNMANNED AERIAL VEH (UAV) OPR SFC TO 7000'. EXTV MIL JET OPR WKDAYS.
- MISC: REMOTE BRIEFING SVC AVBL 25 OWS DAVIS-MONTHAN AFB DSN 228-6598/6599/6588, C520-228-6598/6599/6588, AND C1-877-451-8367 EXTN 1, OR HTTPS://25OWS.DM.AF.MIL.
- MISC: A - LIBBY BASE OPS OPR 1400-2359Z MON-FRI, EXC HOL, OT 72 HR PPR. DSN 879-2862/2860, C520-538-2862/2860.
- RSTD: TWY G LTD TO S33, TWY K LTD TO S50; CIR NOT AUTH S OF RWY 08 AND 30.
- AIRSPACE CDSA LTD TO DEPS & FULL STOP LDGS ONLY DURING NIGHTTIME UNMANNED ACFT OPS. EXPECT POSSIBLE DELAYS. MANNED & UNMANNED ACFT NOT AUTHORIZED IN THE SAME TFC PAT. ARRIVING MANNED ACFT MAY FOLLOW UNMANNED ACFT ON FINAL.
- CIVIL TRAFFIC PATTERN NOT AVAILABLE DURING DAYTIME UNMANNED AIRCRAFT TRAFFIC PATTERN OPERATIONS. DEPARTURES AND FULL STOP LANDING AUTHORIZED.
- EXPECT WINDSHEAR ON APCH TO ALL RWYS.
- TFC PAT: FIXED WING ACFT NORTH; ROTARY WING SOUTH TFC PAT; ALT FIXED WING RECIPROCATING 5700 FT; ROTOR WING 5500 FT; FIXED WING TURBOPROP/JET 6200 FT.
- PER JOINT USE AGREEMENT.