Clearfield-lawrence Airport (FIG)
Clearfield-lawrence Airport (FIG)
FIG
Clearfield-lawrence Airport (FIG)
Clearfield, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FIG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-24-54.5685W/41-02-56.8810N -78.415158/41.049134 (Estimated) |
| Elevation | 1516 ft / 462.08 m (Estimated) |
| Land | 140 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Clearfield, PA |
| Location | Clearfield County, PA |
| Magnetic Variation | 10W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FIG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGVY |
Runway 12/30
| Dimensions | 4499 x 75 ft (1371 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 109° | 127° |
| Physical elevation | 1510.00 ft | 1511.00 ft |
| Coordinates | 41.051134N / 78.422873W | 41.047134N / 78.407442W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |