Fitchburg Municipal Airport (FIT)
Fitchburg Municipal Airport (FIT)
FIT
Fitchburg Municipal Airport (FIT)
Fitchburg, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FIT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-45-32.3000W/42-33-14.8000N -71.758972/42.554111 (Estimated) |
| Elevation | 348 ft / 106.07 m (Surveyed) |
| Land | 376 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Fitchburg, MA |
| Location | Worcester County, MA |
| Magnetic Variation | 15W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 1002 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FIT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 3504 x 75 ft (1068 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 8° | 127° |
| Physical elevation | 330.00 ft | 348.00 ft |
| Coordinates | 42.549671N / 71.759963W | 42.559192N / 71.758148W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 4510 x 100 ft (1375 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 340.00 ft | 328.00 ft |
| Coordinates | 42.557732N / 71.765434W | 42.550028N / 71.752334W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |