Venango Regional Airport (FKL)
Venango Regional Airport (FKL)
FKL
Venango Regional Airport (FKL)
Franklin, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FKL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-51-38.3000W/41-22-38.7000N -79.860639/41.377417 (Estimated) |
| Elevation | 1540 ft / 469.39 m (Surveyed) |
| Land | 420 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Franklin, PA |
| Location | Venango County, PA |
| Magnetic Variation | 10W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FKL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 08/1976 |
| Federal Agreements | NGYH |
Runway 03/21
| Dimensions | 5200 x 150 ft (1585 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 17° | 127° |
| Physical elevation | 1525.00 ft | 1534.00 ft |
| Coordinates | 41.369285N / 79.863654W | 41.382913N / 79.858029W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |
Runway 12/30
| Dimensions | 3593 x 100 ft (1095 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 106° | 127° |
| Physical elevation | 1530.00 ft | 1532.00 ft |
| Coordinates | 41.380631N / 79.866629W | 41.377973N / 79.854025W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left |