Franklin Muni-john Beverly Rose Airport (FKN)
Franklin Muni-john Beverly Rose Airport (FKN)
FKN
Franklin Muni-john Beverly Rose Airport (FKN)
Franklin, VA
Latest photos of Franklin Muni-john Beverly Rose Airport (FKN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FKN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-54-07.7000W/36-42-01.1000N -76.902139/36.700306 (Estimated) |
| Elevation | 40 ft / 12.19 m (Surveyed) |
| Land | 313 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Franklin, VA |
| Location | Isle Of Wight County, VA |
| Magnetic Variation | 09W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FKN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 09/27
| Dimensions | 4976 x 100 ft (1517 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 81° | 127° |
| Physical elevation | 33.00 ft | 40.00 ft |
| Coordinates | 36.699222N / 76.910521W | 36.701368N / 76.893757W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |