Florence Regional Airport (FLO)
Florence Regional Airport (FLO)
FLO
Florence Regional Airport (FLO)
Florence, SC
Latest photos of Florence Regional Airport (FLO)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FLO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-43-26.0000W/34-11-07.3000N -79.723889/34.185361 (Estimated) |
| Elevation | 147 ft / 44.81 m (Surveyed) |
| Land | 1436 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Florence, SC |
| Location | Florence County, SC |
| Magnetic Variation | 05W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FLO (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 6000 x 150 ft (1829 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 1° | 127° |
| Physical elevation | 112.00 ft | 143.00 ft |
| Coordinates | 34.176054N / 79.724814W | 34.192533N / 79.724296W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 09/27
| Dimensions | 6502 x 150 ft (1982 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 84° | 127° |
| Physical elevation | 146.00 ft | 122.00 ft |
| Coordinates | 34.185347N / 79.733944W | 34.187354N / 79.712583W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |