Fallon Municipal Airport (FLX)
Fallon Municipal Airport (FLX)
FLX
Fallon Municipal Airport (FLX)
Fallon, NV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FLX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
118-44-55.5000W/39-29-56.7000N -118.748750/39.499083 (Estimated) |
| Elevation | 3966 ft / 1208.84 m (Surveyed) |
| Land | 440 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Fallon, NV |
| Location | Churchill County, NV |
| Magnetic Variation | 14E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RNO - Reno |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RNO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5703 x 75 ft (1738 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 48° | 127° |
| Physical elevation | 3966.00 ft | 3961.00 ft |
| Coordinates | 39.494354N / 118.756584W | 39.504731N / 118.741458W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 13/31
| Dimensions | 4207 x 100 ft (1282 x 30 m) |
| Surface | DIRT-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3959.00 ft | 3959.00 ft |
| Coordinates | 39.503217N / 118.752580W | 39.493685N / 118.744164W |
| Traffic pattern | Left | Left |