Meadow Lake Airport (FLY)
Meadow Lake Airport (FLY)
FLY
Meadow Lake Airport (FLY)
Colorado Springs, CO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FLY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
104-34-11.6160W/38-56-44.6960N -104.569893/38.945749 (Estimated) |
| Elevation | 6874 ft / 2095.20 m (Surveyed) |
| Land | 100 acres |
| From nearest city | 14 nautical miles NE of Colorado Springs, CO |
| Location | El Paso County, CO |
| Magnetic Variation | 11E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Denver |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DEN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 08/26
| Dimensions | 2084 x 35 ft (635 x 11 m) |
| Surface | ASPH-GRVL-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Coordinates | 38.945909N / 104.570130W | 38.945820N / 104.562802W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*08/26 EDGES MKD WITH YELLOW TIRES. |
Runway 15/33
| Dimensions | 6000 x 60 ft (1829 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 6874.00 ft | 6787.00 ft |
| Coordinates | 38.953468N / 104.574611W | 38.937950N / 104.567557W |
| Gradient | 1.80 | 1.40 |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway N/S
| Dimensions | 1800 x 15 ft (549 x 5 m) |
| Surface | ASPH-TURF-G |
| N | S | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*END MARKED WITH SOLID YELLOW LINE AT THLD. |