Tipton Airport (FME)
Tipton Airport (FME)
FME
Tipton Airport (FME)
Fort Meade(odenton), MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FME |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-45-33.8920W/39-05-07.3920N -76.759414/39.085387 (Estimated) |
| Elevation | 150 ft / 45.72 m (Estimated) |
| Land | 366 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Fort Meade(odenton), MD |
| Location | Anne Arundel County, MD |
| Magnetic Variation | 10W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 850 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FME (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 10/28
| Dimensions | 3000 x 75 ft (914 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 94° | 127° |
| Physical elevation | 115.00 ft | 150.00 ft |
| Coordinates | 39.085533N / 76.764819W | 39.084969N / 76.754275W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |