Fort Morgan Municipal Airport (FMM)
Fort Morgan Municipal Airport (FMM)
FMM
Fort Morgan Municipal Airport (FMM)
Fort Morgan, CO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FMM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-48-13.2000W/40-20-02.8000N -103.803667/40.334111 (Estimated) |
| Elevation | 4568 ft / 1392.33 m (Surveyed) |
| Land | 324 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles N of Fort Morgan, CO |
| Location | Morgan County, CO |
| Magnetic Variation | 08E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Traffic Pattern Alt | 1031 ft |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DEN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 2468 x 100 ft (752 x 30 m) |
| Surface | TURF-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 4512.00 ft | 4509.00 ft |
| Coordinates | 40.332786N / 103.809733W | 40.332803N / 103.800883W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 14/32
| Dimensions | 5070 x 60 ft (1545 x 18 m) |
| Surface | CONC-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4569.00 ft | 4501.00 ft |
| Coordinates | 40.341018N / 103.810208W | 40.328780N / 103.801565W |
| Gradient | 0.60 | 1.30 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 5216 x 80 ft (1590 x 24 m) |
| Surface | DIRT-TURF-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4531.00 ft | 4502.00 ft |
| Coordinates | 40.341146N / 103.800748W | 40.326833N / 103.800741W |
| Traffic pattern | Left | Left |