Bishop International Airport (FNT)
Bishop International Airport (FNT)
FNT
Bishop International Airport (FNT)
Flint, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FNT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-44-37.2000W/42-57-55.5000N -83.743667/42.965417 (Estimated) |
| Elevation | 782 ft / 238.35 m (Surveyed) |
| Land | 1550 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Flint, MI |
| Location | Genesee County, MI |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FNT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 09/27
| Dimensions | 7200 x 150 ft (2195 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 764.00 ft | 762.00 ft |
| Coordinates | 42.968975N / 83.759826W | 42.969577N / 83.732934W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-box on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 7848 x 150 ft (2392 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 764.00 ft | 779.00 ft |
| Coordinates | 42.972731N / 83.743457W | 42.951200N / 83.743009W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |