Fort Dodge Regional Airport (FOD)
Fort Dodge Regional Airport (FOD)
FOD
Fort Dodge Regional Airport (FOD)
Fort Dodge, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FOD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-11-30.6000W/42-33-04.3000N -94.191833/42.551194 (Estimated) |
| Elevation | 1156 ft / 352.35 m (Surveyed) |
| Land | 992 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Fort Dodge, IA |
| Location | Webster County, IA |
| Magnetic Variation | 02E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Traffic Pattern Alt | 843 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FOD (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 11/1991 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 6547 x 150 ft (1996 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 65° | 127° |
| Physical elevation | 1080.00 ft | 1156.00 ft |
| Coordinates | 42.547627N / 94.205744W | 42.555217N / 94.183725W |
| Gradient | 1.10 | 1.10 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 5301 x 100 ft (1616 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1112.00 ft | 1142.00 ft |
| Coordinates | 42.555299N / 94.196126W | 42.546551N / 94.180413W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |