Forbes Field Airport (FOE)
Forbes Field Airport (FOE)
FOE
Forbes Field Airport (FOE)
Topeka, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FOE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-39-49.0000W/38-57-03.4000N -95.663611/38.950944 (Estimated) |
| Elevation | 1078 ft / 328.57 m (Surveyed) |
| Land | 2854 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles S of Topeka, KS |
| Location | Shawnee County, KS |
| Magnetic Variation | 05E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FOE (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 04/1976 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 03/21
| Dimensions | 7001 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 1078.00 ft | 1043.00 ft |
| Coordinates | 38.940383N / 95.673135W | 38.955145N / 95.657375W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 12803 x 200 ft (3902 x 61 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1063.00 ft | 1036.00 ft |
| Coordinates | 38.965558N / 95.678050W | 38.939831N / 95.647377W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | SALS | MALSR |
| REIL | Yes |