Fitch H Beach Airport (FPK)
Fitch H Beach Airport (FPK)
FPK
Fitch H Beach Airport (FPK)
Charlotte, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FPK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-48-43.6000W/42-34-26.7000N -84.812111/42.574083 (Estimated) |
| Elevation | 891 ft / 271.58 m (Surveyed) |
| Land | 190 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Charlotte, MI |
| Location | Eaton County, MI |
| Magnetic Variation | 03W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FPK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 3510 x 75 ft (1070 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 21° | 127° |
| Physical elevation | 880.00 ft | 891.00 ft |
| Coordinates | 42.570006N / 84.813723W | 42.579020N / 84.809135W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 2298 x 95 ft (700 x 29 m) |
| Surface | TURF-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 880.00 ft | 880.00 ft |
| Coordinates | 42.576029N / 84.815551W | 42.570849N / 84.810687W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*14/32 THLD & DSPLCD THLD MARKED WITH 3 FT YELLOW CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |