St Lucie County International Airport (FPR)
St Lucie County International Airport (FPR)
FPR
St Lucie County International Airport (FPR)
Fort Pierce, FL
Latest photos of St Lucie County International Airport (FPR)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FPR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-22-21.5000W/27-29-50.9000N -80.372639/27.497472 (Estimated) |
| Elevation | 23 ft / 7.01 m (Surveyed) |
| Land | 3700 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Fort Pierce, FL |
| Location | St Lucie County, FL |
| Magnetic Variation | 07W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | MIA - Miami |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FPR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 10L/28R
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10L | 28R | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 23.00 ft | 23.00 ft |
| Coordinates | 27.504353N / 80.391065W | 27.504264N / 80.378726W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 10R/28L
| Dimensions | 6492 x 150 ft (1979 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10R | 28L | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 23.00 ft | 21.00 ft |
| Coordinates | 27.497255N / 80.379376W | 27.497109N / 80.359351W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 4755 x 100 ft (1449 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 22.00 ft | 23.00 ft |
| Coordinates | 27.496805N / 80.371921W | 27.487482N / 80.361634W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |