Rutherford Co - Marchman Field Airport (FQD)
Rutherford Co - Marchman Field Airport (FQD)
FQD
Rutherford Co - Marchman Field Airport (FQD)
Rutherfordton, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FQD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-56-06.2800W/35-25-41.6000N -81.935078/35.428222 (Estimated) |
| Elevation | 1077 ft / 328.27 m (Surveyed) |
| Land | 146 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Rutherfordton, NC |
| Location | Rutherford County, NC |
| Magnetic Variation | 05W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FQD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 4° | 127° |
| Physical elevation | 1057.00 ft | 1077.00 ft |
| Coordinates | 35.421386N / 81.935603W | 35.435086N / 81.934547W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |