Front Royal-warren County Airport (FRR)
Front Royal-warren County Airport (FRR)
FRR
Front Royal-warren County Airport (FRR)
Front Royal, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FRR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-15-12.1795W/38-55-03.1355N -78.253383/38.917538 (Estimated) |
| Elevation | 703 ft / 214.27 m (Surveyed) |
| Land | 90 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Front Royal, VA |
| Location | Warren County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 3007 x 75 ft (917 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 87° | 127° |
| Physical elevation | 693.00 ft | 704.00 ft |
| Coordinates | 38.917329N / 78.258661W | 38.917746N / 78.248105W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | system of panels on left | system of panels on right |
| REIL | No | No |