Joe Foss Field Airport (FSD)
Joe Foss Field Airport (FSD)
FSD
Joe Foss Field Airport (FSD)
Sioux Falls, SD
Latest photos of Joe Foss Field Airport (FSD)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FSD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-44-30.8890W/43-34-55.2480N -96.741914/43.582013 (Estimated) |
| Elevation | 1430 ft / 435.86 m (Surveyed) |
| Land | 1570 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Sioux Falls, SD |
| Location | Minnehaha County, SD |
| Magnetic Variation | 05E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | HON - Huron |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FSD (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 03/21
| Dimensions | 8999 x 150 ft (2743 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| Surface treatment | Wire Comb or Wire Tine |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 1424.00 ft | 1430.00 ft |
| Coordinates | 43.572619N / 96.753702W | 43.592866N / 96.734274W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | Yes |
Runway 09/27
| Dimensions | 3151 x 75 ft (960 x 23 m) |
| Surface | CONC-F |
| Surface treatment | Wire Comb or Wire Tine |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 103° | 127° |
| Physical elevation | 1423.00 ft | 1422.00 ft |
| Coordinates | 43.577967N / 96.747540W | 43.575996N / 96.735962W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 8000 x 150 ft (2438 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1429.00 ft | 1422.00 ft |
| Coordinates | 43.593127N / 96.746064W | 43.573248N / 96.733279W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |