Fort Smith Regional Airport (FSM)
Fort Smith Regional Airport (FSM)
FSM
Fort Smith Regional Airport (FSM)
Fort Smith, AR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FSM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-22-02.8000W/35-20-11.7000N -94.367444/35.336583 (Estimated) |
| Elevation | 469 ft / 142.95 m (Surveyed) |
| Land | 1359 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Fort Smith, AR |
| Location | Sebastian County, AR |
| Magnetic Variation | 05E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | JBR - Jonesboro |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FSM (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 5001 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 21° | 127° |
| Physical elevation | 449.00 ft | 447.00 ft |
| Coordinates | 35.332261N / 94.369306W | 35.345071N / 94.363250W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |
Runway 07/25
| Dimensions | 8017 x 150 ft (2444 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 81° | 127° |
| Physical elevation | 469.00 ft | 444.00 ft |
| Coordinates | 35.333606N / 94.381454W | 35.336974N / 94.354892W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |