Franklin County State Airport (FSO)
Franklin County State Airport (FSO)
FSO
Franklin County State Airport (FSO)
Highgate, VT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FSO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-05-50.8560W/44-56-25.0110N -73.097460/44.940281 (Estimated) |
| Elevation | 228 ft / 69.49 m (Surveyed) |
| Land | 348 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Highgate, VT |
| Location | Franklin County, VT |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BTV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 3000 x 60 ft (914 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 228.00 ft | 228.00 ft |
| Coordinates | 44.936235N / 73.096402W | 44.944325N / 73.098519W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |