Fulton County Airport-brown Field Airport (FTY)
Fulton County Airport-brown Field Airport (FTY)
FTY
Fulton County Airport-brown Field Airport (FTY)
Atlanta, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FTY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-31-16.9176W/33-46-44.8550N -84.521366/33.779126 (Estimated) |
| Elevation | 841 ft / 256.34 m (Surveyed) |
| Land | 985 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles W of Atlanta, GA |
| Location | Fulton County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FTY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 5797 x 100 ft (1767 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 80° | 127° |
| Physical elevation | 800.00 ft | 814.00 ft |
| Coordinates | 33.778692N / 84.530092W | 33.781546N / 84.511323W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 09/27
| Dimensions | 2801 x 60 ft (854 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 80° | 127° |
| Physical elevation | 802.00 ft | 810.00 ft |
| Coordinates | 33.780923N / 84.522727W | 33.782307N / 84.513658W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 14/32
| Dimensions | 4158 x 100 ft (1267 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 799.00 ft | 841.00 ft |
| Coordinates | 33.780367N / 84.528922W | 33.771764N / 84.519921W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |