Fullerton Municipal Airport (FUL)
Fullerton Municipal Airport (FUL)
FUL
Fullerton Municipal Airport (FUL)
Fullerton, CA
Latest photos of Fullerton Municipal Airport (FUL)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FUL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-58-47.2230W/33-52-19.2510N -117.979784/33.872014 (Estimated) |
| Elevation | 96 ft / 29.26 m (Surveyed) |
| Land | 86 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Fullerton, CA |
| Location | Orange County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1004 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RAL - Riverside |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FUL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 3121 x 75 ft (951 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 77° | 127° |
| Physical elevation | 85.00 ft | 96.00 ft |
| Coordinates | 33.871057N / 117.984806W | 33.872989N / 117.974789W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | 2-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 37 x 37 ft (11 x 11 m) |
| Surface | CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H2
| Dimensions | 37 x 37 ft (11 x 11 m) |
| Surface | CONC |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H3
| Dimensions | 37 x 37 ft (11 x 11 m) |
| Surface | CONC |
| H3 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |