Fort Wayne International Airport (FWA)
Fort Wayne International Airport (FWA)
FWA
Fort Wayne International Airport (FWA)
Fort Wayne, IN
Latest photos of Fort Wayne International Airport (FWA)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FWA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-11-42.6000W/40-58-42.5000N -85.195167/40.978472 (Estimated) |
| Elevation | 814 ft / 248.11 m (Surveyed) |
| Land | 3351 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles SW of Fort Wayne, IN |
| Location | Allen County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FWA (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 11981 x 150 ft (3652 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 814.00 ft | 798.00 ft |
| Coordinates | 40.962686N / 85.212692W | 40.986234N / 85.182410W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 4001 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 798.00 ft | 793.00 ft |
| Coordinates | 40.975870N / 85.198782W | 40.975852N / 85.184297W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 14/32
| Dimensions | 8002 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 802.00 ft | 796.00 ft |
| Coordinates | 40.993519N / 85.203663W | 40.978057N / 85.183081W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |