Sussex Airport (FWN)
Sussex Airport (FWN)
FWN
Sussex Airport (FWN)
Sussex, NJ
Latest photos of Sussex Airport (FWN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FWN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-37-22.9820W/41-12-00.7440N -74.623051/41.200207 (Estimated) |
| Elevation | 421 ft / 128.32 m (Surveyed) |
| Land | 96 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Sussex, NJ |
| Location | Sussex County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1200 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 03/21
| Dimensions | 3499 x 75 ft (1066 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 16° | 127° |
| Physical elevation | 421.00 ft | 401.00 ft |
| Coordinates | 41.195582N / 74.624783W | 41.204816N / 74.621294W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |