Rostraver Airport (FWQ)
Rostraver Airport (FWQ)
FWQ
Rostraver Airport (FWQ)
Monongahela, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FWQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-49-53.2000W/40-12-35.0000N -79.831444/40.209722 (Estimated) |
| Elevation | 1228 ft / 374.29 m (Surveyed) |
| Land | 300 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles E of Monongahela, PA |
| Location | Westmoreland County, PA |
| Magnetic Variation | 09W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AOO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 4002 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 67° | 127° |
| Physical elevation | 1228.00 ft | 1223.00 ft |
| Coordinates | 40.207623N / 79.838072W | 40.211832N / 79.824839W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on right | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |