Fort Lauderdale Executive Airport (FXE)
Fort Lauderdale Executive Airport (FXE)
FXE
Fort Lauderdale Executive Airport (FXE)
Fort Lauderdale, FL
Latest photos of Fort Lauderdale Executive Airport (FXE)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FXE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-10-14.5426W/26-11-50.2057N -80.170706/26.197279 (Estimated) |
| Elevation | 13 ft / 3.96 m (Surveyed) |
| Land | 1050 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles N of Fort Lauderdale, FL |
| Location | Broward County, FL |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | MIA - Miami |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FXE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 08/26
| Dimensions | 6002 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 84° | 127° |
| Physical elevation | 12.00 ft | 12.00 ft |
| Coordinates | 26.197575N / 80.180865W | 26.199363N / 80.162670W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 4000 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 12.00 ft | 11.00 ft |
| Coordinates | 26.198943N / 80.173868W | 26.192049N / 80.164361W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |