Middle Peninsula Regional Airport (FYJ)
Middle Peninsula Regional Airport (FYJ)
FYJ
Middle Peninsula Regional Airport (FYJ)
West Point, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FYJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-45-45.9000W/37-31-16.8000N -76.762750/37.521333 (Estimated) |
| Elevation | 20 ft / 6.10 m (Surveyed) |
| Land | 310 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of West Point, VA |
| Location | King And Queen County, VA |
| Magnetic Variation | 11W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FYJ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 10/28
| Dimensions | 5007 x 75 ft (1526 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 86° | 127° |
| Physical elevation | 13.00 ft | 20.00 ft |
| Coordinates | 37.520884N / 76.771371W | 37.521809N / 76.754146W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |