Northeast Alabama Regional Airport (GAD)
Northeast Alabama Regional Airport (GAD)
GAD
Northeast Alabama Regional Airport (GAD)
Gadsden, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GAD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-05-20.7004W/33-58-21.5359N -86.089083/33.972649 (Estimated) |
| Elevation | 569 ft / 173.43 m (Surveyed) |
| Land | 1480 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Gadsden, AL |
| Location | Etowah County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GAD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 6802 x 150 ft (2073 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 61° | 127° |
| Physical elevation | 569.00 ft | 549.00 ft |
| Coordinates | 33.965839N / 86.101076W | 33.974971N / 86.081500W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 06 MARKINGS FADED. |
Precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 4806 x 150 ft (1465 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 542.00 ft | 553.00 ft |
| Coordinates | 33.982427N / 86.085928W | 33.969222N / 86.085998W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RYS 18 AND 36 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |