Hutson Field Airport (GAF)
Hutson Field Airport (GAF)
GAF
Hutson Field Airport (GAF)
Grafton, ND
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GAF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-22-15.4000W/48-24-17.0000N -97.370944/48.404722 (Estimated) |
| Elevation | 824 ft / 251.16 m (Surveyed) |
| Land | 250 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles ES of Grafton, ND |
| Location | Walsh County, ND |
| Magnetic Variation | 06E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GFK - Grand Forks |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GFK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 4074 x 115 ft (1242 x 35 m) |
| Surface | TURF-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 821.00 ft | 821.00 ft |
| Coordinates | 48.404063N / 97.384191W | 48.403988N / 97.367419W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*08/26 - MKD WITH WHITE EDGE AND END DALGT MKRS. |
Runway 17/35
| Dimensions | 3898 x 74 ft (1188 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 822.00 ft | 821.00 ft |
| Coordinates | 48.410779N / 97.365883W | 48.400095N / 97.365890W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |