Montgomery County Airpark Airport (GAI)
Montgomery County Airpark Airport (GAI)
GAI
Montgomery County Airpark Airport (GAI)
Gaithersburg, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GAI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-09-57.6000W/39-10-06.0000N -77.166000/39.168333 (Estimated) |
| Elevation | 539 ft / 164.29 m (Surveyed) |
| Land | 125 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Gaithersburg, MD |
| Location | Montgomery County, MD |
| Magnetic Variation | 09W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | No |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGVY |
Runway 14/32
| Dimensions | 4202 x 75 ft (1281 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 493.00 ft | 539.00 ft |
| Coordinates | 39.171844N / 77.171889W | 39.164838N / 77.160115W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | Yes | Yes |