Gallia-meigs Regional Airport (GAS)
Gallia-meigs Regional Airport (GAS)
GAS
Gallia-meigs Regional Airport (GAS)
Gallipolis, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GAS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-09-48.3474W/38-50-02.8015N -82.163430/38.834112 (Estimated) |
| Elevation | 566 ft / 172.52 m (Estimated) |
| Land | 44 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Gallipolis, OH |
| Location | Gallia County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 05/23
| Dimensions | 3999 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 48° | 127° |
| Physical elevation | 561.00 ft | 561.00 ft |
| Coordinates | 38.830430N / 82.168636W | 38.837793N / 82.158223W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 05/23 MARKINGS ARE FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |