Great Bend Municipal Airport (GBD)
Great Bend Municipal Airport (GBD)
GBD
Great Bend Municipal Airport (GBD)
Great Bend, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GBD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-51-33.1000W/38-20-39.3000N -98.859194/38.344250 (Estimated) |
| Elevation | 1887 ft / 575.16 m (Surveyed) |
| Land | 1887 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Great Bend, KS |
| Location | Barton County, KS |
| Magnetic Variation | 08E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GBD (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A S 06/1976 |
| Federal Agreements | NGPRY |
Runway 11/29
| Dimensions | 4706 x 75 ft (1434 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 120° | 127° |
| Physical elevation | 1886.00 ft | 1882.00 ft |
| Coordinates | 38.342723N / 98.869557W | 38.336344N / 98.855290W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 17/35
| Dimensions | 7851 x 100 ft (2393 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Aggregate Friction Seal Coat |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1881.00 ft | 1882.00 ft |
| Coordinates | 38.357857N / 98.857362W | 38.336303N / 98.857165W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |